czwartek, 17 grudnia 2015

17. "Szybko, smacznie, domowo" Magdalena Grzegorczyk


Na dzisiejszy talerz trafiła książka autorstwa Magdaleny Grzegorczyk, autorki videobloga kulinarnego Skutecznie.Tv, który ma rzeszę fanów oraz kilkadziesiąt milionów wyświetleń. Tak jest, może o książce zatytułowanej "Szybko, smacznie, domowo". Już sam tytuł zdradza nam, jaka jest jej tematyka, więc nie będę się rozpisywać w tym wstępie, tylko od razu zapraszam Was do czytania ;)

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki, książka podzielona jest na 6 rozdziałów: Popularne z bloga, Przed pracą, W pracy, Po pracy, Weekend, Spotkania towarzyskie. Nie jest to typowy podział na słone i słodkie. Ale zdecydowanie taki układ się sprawdza. Dzięki niemu Szybko znajdziemy taki posiłek, jakiego potrzebujemy w danej chwili. Ponadto na początku znajdziemy ciekawe porady, które ułatwią każdemu zorganizować sobie jadłospis na cały tydzień.

Co ciekawe do przepisów dołączone są kody QR, które po zeskanowaniu telefonem przekierowują nas do filmu z bloga, na których prezentowany jest dana potrawa. Niestety nie każdy przepis go posiada, chociaż też nie jest tych kodów mało. Sprawdziłem i wszystkie odsyłają prawidłowo(niestety nie będę mógł dać minusa za to...)


"Przepisy, które zawsze wychodzą" , "upraszczam, co tylko się da", "gwarantowany pewniak". Takie zapewnienia znajdziemy na początku książki, zatem czas sprawdzić, czy mają one pokrycie w przepisach. Wybrałem trzy następujące(chociaż wybór nie był prosty):


Kotleciki serowe z miodem (str. 80). Na początku obawa, trzy kopiaste łyżki mąki na tak niewielką ilość twarogu, toż to wyjdzie glut. Na szczęście tak się nie stało. Kotleciki, chociaż mi jakoś bardziej odpowiada słowo placuszki, wyszły bardzo puszyste i delikatne. Warto zostawić trochę grudek z twarogu, żeby konsystencja była bardziej ciekawa. Lekko kwaśne, przełamane miodem. Jednym słowem pyszne. Można tutaj pokusić się o trochę inwencji twórczej i popróbować różnego rodzaju miodów, aby znaleźć ten najlepszy. "Idealne w te dni, kiedy trzeba szybko i sycąco." w 100% prawda.

(z lewej strony zdjęcie z książki, z prawej moje)

Pieczarkowe ragoût z warzywami (str. 140). Przepis zajmuje trochę czasu, więc do szybkich go nie zaliczymy. Ragoût dusi się ponad godzinę. Jeżeli chodzi o smak... hm... duszona marchewka, seler, pietruszka i pomidory zawsze kojarzą mi się z rybą po grecku. Grzyby bym wcześniej podsmażył na odrobinie oliwy, a część z nich pokroił w większe kawałki, aby było widać, że to one są głównym składnikiem. Prócz tych kilku zmian, nie mam zastrzeżeń. Bardzo pomagają świeży rozmaryn oraz oregano, którymi należy posypać danie na końcu.

(z lewej strony zdjęcie z książki, z prawej moje)

Minipączki w 15 minut (str. 182). Challenge accepted, jak to się mówi. 15 minut... czas... start...
17:31:3, więc pi razy oko się zgadza. Pączki wyszły bardzo smaczne i zadziwiająco puszyste. Zrobiłem wersję bez dodatków, bo takie mi zawsze smakowały najbardziej. Wykonanie banalne, smażą się faktycznie bardzo szybko, należy uważać na temperaturę oleju, bo może się okazać, że z wierzchu będą już prawie przypalone, a w środku jeszcze surowe. Przepis zdecydowanie do zapamiętania i częstego wykorzystywania ;)

(z lewej strony zdjęcie z książki, z prawej moje)

Podsumujmy zatem, przepisy są faktycznie szybkie, smaczne i domowe, nie ma tutaj jakichś udziwnień typu liofilizowane ziarna mandragory, czy innych specyfików bardziej nadających się do laboratorium(są takie książki, wierzcie mi). Zdjęcia są estetyczne, widać, że robione samodzielnie, a nie w profesjonalnym studio. Cóż ja mogę powiedzieć, tyle osób korzysta z tych przepisów i tylu osobom się udaje, że nie będę próbował zaprzeczać i mówić, że jest inaczej.

  • "przepisy, które zawsze wychodzą" - tak
  • "upraszczam, co tylko się da" - tak
  • "gwarantowany pewniak" - tak

Trzy razy tak, przechodzi Pani do następnego etapu!

Z czystym sumieniem mogę dać 8/10 i polecić Wam "Szybko, smacznie, domowo" Magdaleny Grzegorczyk.  Oczywiście, jeszcze znak Dobry wybór i możecie iść do księgarni ją kupić ;)

PS Brakuje mi tylko więcej przepisów na ryby, które są smaczne i szybkie w przygotowaniu ;)

tytuł: "Szybko, smacznie, domowo"
autor: Magdalena Grzegorczyk
wydawnictwo: FK Olesiejuk
rok wydania: 2015
ocena: 8/10

Pozdrawiam i życzę smacznej lektury :D
Kacper T. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz